Szolgáltatások
2017. júl. 24.,
Nincsenek hozzászólások
Az Alapító Okiratban meghatározott keretek menténGyermekek esélyeinek növelése érdekében
Kutatások szerint azoknak a szerencsés gyerekeknek, akiknek olvastak, mielőtt megkezdték iskolai tanulmányaikat, 80%-kal nagyobb esélyük van arra, hogy befejezzék a középiskolát. Azoknál, akik nem tapasztalták meg ezt az örömet, hiányzik a rendszeresen felépített tudás alapjaihoz szükséges széleskörű szókincs és metaforikus ismeret.
Ezt alapul véve szervezzük meg a Mesélő Édesanyák programunkat. A foglalkozások célja, hogy szelíd eszközökkel megtörje a társadalmi kirekesztettség és beidegződött kisebbségi érzés ördögi körét, a nőkkel kezdve, akik a változás mozgatórugói lehetnek. Pozitív társításokon keresztül szeretnénk belső készségekkel felruházni az édesanyákat, és jótékony hatást gyakorolni az anyák könyvekhez való viszonyára, ami természetszerűleg átadódik a gyermekeknek is. A mesék által elsajátíthatnak egy olyan nyelvet, amelynek révén közelebb kerülhet egymáshoz anya és gyermek, az érzelmek megélése és kifejezése, a problémák megbeszélése pedig elmélyíti a kapcsolatukat is. A program egyik fontos eleme, hogy olyan fórumot biztosít az anyáknak, ahol azok biztonságban érezhetik magukat, és nyugodtan mernek beszélni érzéseikről, sérelmeikről és reményeikről. A csoportot a városban és a dűlőben is tervezzük elindítani.
Szülők „iskolája”
A szülők gyakran élnek át olyan helyzeteket, melyek kihívást jelentenek számukra. Számtalan kétely, kérdés fogalmazódik meg bennük gyermekük nevelésével kapcsolatban. A gyermekek felzárkóztatásának segítésében fontosnak tartjuk a tanulássegítés módszereinek elsajátítását. A különböző tanulási zavarral küzdő tanulók fejlesztése akkor tud igazán hatékonyan működni, ha a szülők részéről is érkezik támogatás. Olyan programot kínálunk, amelyben a szülők megkapják a szükséges tájékoztatást gyermekük fejlesztési lehetőségeiről, segítséget kaphatnak az őket megillető kedvezmények igénybevételének lehetőségeiről.
Tanulássegítés
Önkéntesek bevonásával szeretnénk az iskolai lemaradásokat, hiányosságokat bepótolni. ( Nyugdíjas Értelmiségi Klub, diákok)
Szabadidős tevékenységek
Rendszeresen szeretnénk szervezni a szabadidő hasznos eltöltésére irányuló foglalkozásokat. A gyermekek ügyességi játékokon, játékos csoportfoglalkozásokon keresztül kaphatnak segítséget a tartalmas időtöltéshez. A játék hatással van a gyermek értelmi képességeinek fejlődésére, gazdagítja érzelemvilágát, kreativitását és szociális képességeit. A játékon keresztül a gyermek számos olyan készséget és kompetenciát sajátít el, amely nem csak a későbbi iskolai előmenetelben, hanem felnőttkorban is hasznára válik majd – fejlődik a szókincse, problémamegoldó képessége és logikus gondolkodása.
Előzetes felmérés alapján szervezzük a gyerekek életkori sajátosságainak megfelelő programjainkat. A nyári szünetben lehetőséget biztosítunk a gyerekek szabadidejének hasznos eltöltésére. A játékos foglalkozások alkalmat adnak arra, hogy felelősség tudatra, a hagyományok tiszteletére (megismerésére), a természet szeretetére is neveljék a gyermekeket.
Kreatív kuckó
Szeretnénk a gyerekeknek, szüleiknek megmutatni, hogy kevés hozzávalóból (főleg olyan dolgokból, amik a háztartásokban is megtalálhatók) is lehet nagyon kreatív dolgokat készíteni különböző ünnepekre, vagy csak saját magunk szórakoztatására.
Hátrányos helyzetű gyermekek táboroztatása
Ennek érdekében források megtalálása a célunk. A szponzorok (adományozók) természetbeni és anyagi támogatásokkal tehetik teljesebbé a gyerekek minél tartalmasabb, sokrétűbb, élményekkel teli táboroztatását.
Tervezett programunk a 3 napos „Szociális Cirkusztábor „
A Magyar Zsonglőr Egyesület közreműködésével elsőként szeretnénk szervezni cirkusztábort Oroszlányon. A program megvalósítói (szociális cirkuszi trénerek) zsonglőrködést és egyéb cirkuszi műfajokat tanítanak. A cél nem profi artisták képzése, hanem a személyes és közösségi készségek fejlesztése. A cirkusz eszközei segítenek abban, hogy a fiatalok visszakapják önmagukba vetett hitüket, felismerjék azt, hogy mire képesek, ha megdolgoznak érte.
Egészségvédelem, " egészségtanulás"
A szegénységben élő családok sok esetben a tanulás hiánya miatt jutottak nehéz helyzetbe. Hiányosak a higiénével, a betegségek megelőzésével kapcsolatos ismereteik. Sok esetben igénytelen, egészségtelen környezet veszi körül a gyermekeket. Rendszeres felvilágosítás, védőnői tanácsadás gyermekeknek és szüleiknek. A személyi higiéné fontossága, gyermekekkel kapcsolatos szülői teendők, táplálás, élethelyzetek kezelése, egészséges életmód stb.
Anyagilag ellehetetlenült családok segítése
Adományok gyűjtése és továbbítása
Sokan vannak, akik szeretnének segíteni a nehézsorban élőknek. A dologi segítséget célravezetőbbnek, hasznosabbnak értékelik. Közvetíteni kívánunk az adni tudók és a rászorulók között. A foglalkozások megvalósításához forrásokat keresünk.
Foglalkoztatást elősegítő kezdeményezések támogatása
Együttműködési megállapodást kötünk az Oroszlányi Járási Hivatallal. Egyéni mentorállással segítünk abban, hogy az ellátások igénybevételének a szabályait betartsák a mentorálltak. A képzésekben résztvevők esetében egyéni odafigyeléssel próbáljuk elérni annak befejezését. Szeretnénk elkerülni azt, hogy több százezer forintot visszaköveteljenek a képzés megszakítása miatt. Tevékenységünkkel segítséget adunk a közfoglalkoztatott körből az elsődleges munkaerőpiacon történő elhelyezkedésben.
A város hátrányos helyzetű területein élők életkörülményeinek segítése
A szegregált telepről, a mélyszegénységből nincs (nagyon ritka) egyéni kiút, mert a szolidaritási háló kötelezettsége visszahúz, és a szegregátumban élők egymás erőforrásait élik fel. A szegregált élethelyzetben, a mélyszegénységben az informális emberi kapcsolatok száma minimális, az emberek izoláltan élnek. Ezért kell az egész közösségben gondolkodni, a közösség minden tagját megszólítani és dinamizálni. Elsősorban szolgáltatásokra, a „külvilággal” való kapcsolatok építésére van szükség, ki kell tágítani a mozgásteret, le kell bontani a gettó láthatatlan falait.
A telepeken élők élethelyzetének javítása érdekében az Önkormányzat és a Szociális Szolgálat projektjét kiegészítő tevékenységet tervezünk. A közösségi összefogás fontosságára helyezzük a hangsúlyt. A telepen élők lakhatási körülményei javításának lehetőségére próbálunk módot találni.
Tevékenységünkben az ún. egyéni/családi szociális munka egyrészt átfedésben van a családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatással, másrészt túlmutat ezen. Olyan ügyintézési segítségről van itt szó, amely „senki földjének” számít, és amelyhez hozzá tartozik – a kérelmek, levelek, fellebbezések megírása mellett – az „elkísérés”, vagyis a hivatalok, intézmények együttes felkeresése. Ez nemcsak azért fontos, mert a szolgáltatást igénybe vevőnek a konkrét szituációban viselkedési mintát lehet nyújtani, hanem azért is, mert így kivédhetjük (csökkenthetjük) az ügyintézésbe eleve bekódolt kudarcot.
Kis lépésekkel kezdünk céljaink eléréséhez. Programjaink összeállításában törekedtünk arra, hogy az általunk fontos dimenziók mentén célzottan nyújtsunk segítséget a nehéz körülmények között élőknek.